Şok haber! İsrail’in dünyada 30 seçimi etkilediği ortaya çıktı

Kısa bir mühlet evvel son yılların en büyük gazetecilik başarısına imza atıldı. Guardian, Le Monde, ZDF, Der Spiegel ve El Pais üzere değerli medya kuruluşlarından 30 araştırmacı gazeteciden oluşan bir grup, Team Jorge isimli İsrailli bir şirketin dünya çapında seçimlere müdahale ettiğini ortaya çıkardı.

Müşteri kılığına giren gazeteciler, Team Jorge’un başındaki eski İsrail Özel Kuvvetler elemanı Tal Hanan ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan görüşmelerde Team Jorge’un Afrika, Güney ve Orta Amerika, ABD ve Avrupa’da seçimlerin sonuçlarına etkilediği ortaya çıkartıldı. Hanan, “gizli operasyonlar” olarak tanımladığı hizmetlerinin, kamuoyunu gizlice manipüle etmek isteyen istihbarat teşkilatları, siyasi kampanyalar ve özel şirketler tarafından kullanıldığını söyledi.

Tüm platformlarda binlerce hesap yönetiliyor

Şirket, toplumsal medyada bilgisayar korsanlığı, sabotaj ve otomatik dezenformasyon kullanarak dünya çapında 30 seçimi direkt manipüle etmiş durumda. Team Jorge’un en kıymetli hizmetlerinden birinin de sofistike yazılım paketleri olduğu söz edilirken Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram ve Youtube‘da binlerce profilin denetim edildiği ortaya çıkartıldı. Team Jorge, ortalarında ABD, Britanya, Kanada, Meksika, Almanya, İsviçre’nin de olduğu 30’u aşkın ülkede 27 kampanyada başarılı olduklarının altını çiziyor. Hasebiyle seçimleri maksat alan bu tip global dezenformasyon ünitelerinin demokrasiler için önemli bir tehdit olduğu anlaşıyor.

Rakip siyasetçilerin istihbaratı toplanıyor

Gazetecilerin Team Jorge ile yaptığı görüşmeler 6 saatten fazla sürdü ve tüm imajlar gizlice kaydedildi. Manzaralarda Hanan ve takımının, Gmail ve Telegram hesaplarına erişmek için bilgisayar korsanlığı tekniklerini kullanmak da dahil olmak üzere rakipler hakkında nasıl istihbarat toplayabileceklerinden bahsediliyor. Meşru haber kaynaklarına malzeme yerleştirmekle övünen Hanan, bunları daha sonra Aims bot yönetim yazılımı tarafından güçlendirdiklerini tez ediyor.

Team Jorge’un stratejilerinin birden fazla, rakip kampanyaları bozmak yahut sabote etmek etrafında dönüyor üzere görünüyor. Hatta yapılan bir operasyonda, karısına bir bağlantısı olduğuna dair yanlış bir izlenim vermek maksadıyla Amazon aracılığıyla bir seks oyuncağını bir siyasetçinin meskenine gönderildiği bile tez edildi.

Hanan, dezenformasyon operasyonlarının en azından bir kısmını İsrail Savunma Bakanlığı‘nın savunma ihracatını teşvik etmek için yürüttüğü bir web sitesinde kayıtlı İsrailli bir şirket olan Demoman International aracılığıyla yürütmüş üzere görünüyor.

Ödemeler bitcoin üzerinden

Team Jorge, muhabirlere, bitcoin veya nakit üzere kripto para üniteleri dahil olmak üzere çeşitli para ünitelerinde ödeme kabul edeceklerini söyledi. Seçimlere müdahale için 6 ila 15 milyon euro arasında fiyat alacağını söyledi. Lakin her operasyonun fiyatı bu kadar yüksek değil. Birtakım daha kolay faaliyetlerde 160.000 euro üzere fiyatlardan bahsedildi. Yapılacak sürecin büyüklüğü ve kapsamına nazaran fiyat artıyor.

Cambridge Analytica

Team Jorge’un 2015’ten 2017’ye kadar birtakım seçimlerde Cambridge Analytica ile çalıştığı da ortaya çıkartılmış durumda. Fakat hangi ülkelerde ve seçimlerde çalışıldığı tam olarak aşikâr değil. Bilinenler kadarıyla Kenya ve Nijerya seçimlerinde ortak bir proje var üzere görünüyor.

Bununla birlikte Team Jorge, Aims (Advanced Impact Media Solutions) olarak isimlendirilen bir toplumsal medya dezenformasyon yazılımını kullandıklarını söz ediyor. Bu yazılım toplumsal medyada “toplu mesajlar” ve “propaganda” iletmek için 5.000’e kadar bot oluşturulmasına imkan tanıyor.

Hanan’ın bilinmeyen muhabirlere söylediğine nazaran, Team Jorge’un bot idare yazılımı 2022’ye kadar kıymetli ölçüde büyümüş görünüyor. Hanan yıllar öncesine uzanan dijital art plan kıssalarıyla tamamlanan 30.000’den fazla avatardan oluşan çok uluslu bir ordu ile işlemlerin yürütüldüğünü ve ordunun direkt kendisinin denetiminde olduğunu söylüyor.

Sahte haber siteleri

Hanan, Aims tarafından denetim edilen toplumsal medya profillerinin daha sonra internette geçersiz haberler yaymak için kullanabileceğinin altını çiziyor. Hatta, sahte haber siteleri oluşturmak için otomatik bir sistem olan “blogcu makinesinden” ve güvenilirlik oluşturduktan sonra manipülasyonun başlayacağından bahsediliyor.

Hanan ayrıyeten, birtakım bilgisayar korsanlığı yollarının, uzmanlar tarafından onlarca yıldır telekom ağında bir zayıf nokta olarak görülen global sinyalizasyon telekomünikasyon sistemi SS7’deki güvenlik açıklarından yararlandığını öne sürdü. Gmail hizmetini çalıştıran Google, The Guardian’ın bahis hakkındaki talebine karşılık vermedi lakin Telegram, “SS7 güvenlik açıkları sorununun” yaygın olarak bilindiğini ve “Telegram’a has olmadığını” söyledi.

Herhangi bir tanınan toplumsal medya ağındaki yahut iletileşme uygulamasındaki şahıslar, hesapları için güvenlik tavsiyelerine uymadıkça ve hesaplarını inançta tutmak için uygun tedbirleri almadıkça, bilgisayar korsanlığına yahut kimlik hırsızlığına karşı savunmasız olacaktır. Bu nedenle hesaplarınızın güvenliğinden emin olmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir