Starlink, dünyanın her yerinden internet sağlamaya hazırlanıyor

Starlink, uydu internet hizmeti alan birtakım aboneleriyle dünyanın neredeyse her yerinden karadan internete bağlanmayı sağlayacak yeni bir hizmetin test edildiği bilgisini paylaştı. Global sirkülasyon hizmeti (Global roaming service) ismi verilen yeni hizmet, 600 dolarlık temel pakete ek olarak aylık 200 dolar olarak fiyatlandırılacak.

Küresel sirkülasyon hizmeti

Hizmet, dünya genelinde irtibat sağlamak için Starlink’in uydular ortası kontaklarını (uzay lazerleri) kullanıyor. Starlink’in açıklamasına nazaran, kısa vadeli zayıf ilişki yaşanabilecek lakin hizmet, vakit içinde değerli ölçüde gelişecek. Starlink, Türkiye, Hindistanda, Kamboçya dahil çeşitli ülkelerde hâlâ onay bekliyor ve öbür ülkelerde de büsbütün kullanılamıyor. Öte yandan Starlink’in kapsama alanı dışındaki kimi kullanıcılara küresel roaming hizmetini sunduğu söylentileri var.

Starlink, kullanıcıların çanaklarıyla seyahat etmelerine esasen müsaade veriyor fakat küresel dolaşım daha az sınırlamayla gelecek üzere görünüyor. Örneğin, Starlink RV planı, kullanıcıların karavanda seyahat ederken internete erişmelerini sağlıyor lakin hem temel pakete nazaran daha kıymetli hem de dünyanın belirli bölgelerinde hizmet veriyor. Ayrıyeten öncelik konut kullanıcılarına verildiğinden daha düşük süratte internet hizmeti alınıyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir