Türkiye’deki internet altyapısı sarsıntılardan önemli halde etkilendi

Ülkemizde kısa bir vakit zarfında yaşanan 7.5 ve 7.8 büyüklüğündeki depremlerin akabinde içerik ve DDoS muhafaza sağlayıcısı Cloudflare, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde internet trafiğinde keskin düşüş kaydetti.

İnternet altyapısı en çok ziyan gören vilayet Gaziantep

Kahramanmaraş‘ta meydana gelen ikinci sarsıntıdan bu yana internet trafiği yüzde 94 azaldı. Ayrıyeten Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Mardin ve Adana vilayetlerinde de altyapı ağır hasar gördü. Telekomünikasyon şirketi Turkcell‘in, etkilenen bölgelerde mobil baz istasyonları kurduğu, jeneratörler gönderdiği ve uydu irtibatı sağladığı belirtilirken, Türk Telekom‘un da emsal tedbirler aldığı bildirildi.

Ayrıca internet trafik izleyicisi Cloudflare Radar trafiğin geçen haftanın tıpkı saatine göre yüzde 57 daha düşük olduğunu tespit etti. Zelzele nedeniyle internet altyapısı en çok ziyan gören vilayetimizin ise Gaziantep olduğu belirtiliyor. Öte yandan Türkiye, kâfi uydu irtibatına sahip olduğunu belirterek Starlink‘in uydu internet yardımını da geri çevirmişti.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir