WLAN nedir? Modem WLAN ışığı yanmıyor & yanıp sönüyor ne demek?

WLAN, meskenler, ofisler, kafeler, hatta birçok halka açık yerde telefonumuzun paketinden harcamadan internete bağlanmamızı sağlıyor. Kablosuz mahallî alan ağı ya da kısaca WLAN, WiFi ile tıpkı manada kullanılsa da aslında farklı tabirler. Peki WLAN ne demek, ne işe fayda? Modemdeki WLAN tuşu nedir, WLAN ışığı yanmıyor ya da yanıp sönüyor tahlili dahil Wireless LAN hakkında her şey yazımızın devamında.

WLAN nedir ❓

Modemdeki WLAN nedir diye merak edenler için WLAN kısaca; bir kablosuz dağıtım yöntemidir. Wireless LAN, konut, okul, ofis binası, yerleşke üzere sonlu bir alanda lokal alan ağı oluşturmak için iki yahut daha fazla aygıtın kablosuz olarak bağlanmasına müsaade veren bir kablosuz ağ olarak tanımlanabilir.

WLAN açılımı ise Wireless Local Area Network idir. Türkçe’de Kablosuz Lokal Alan Ağı manasına gelir. İşbu WLAN tuşu nedir? sorusuna gelince, WLAN tuşu da kablosuz ilişkiyi açıp kapatmanızı sağlar.

iPhone WLAN nedir 📱

WLAN, iPhone’larda da kablosuz lokal alan ağı manasına gelir ve genelde WiFi ile tıpkı manada kullanılır. Hasebiyle “Bir kablosuz ağa bağlanın” yahut “Bir kablosuz lokal alan ağına bağlanın” çoklukla birebir şeydir. Görünen terim, aygıt için seçilen lisana bağlı olarak değişir. Birtakım aygıtlarda WiFi yerine WLAN görülebilir.

WLAN ne işe fayda 💡

WLAN, bir ağ geçidi aracılığıyla daha geniş alanda internet ilişkisi sağlayabilir. WLAN, kablolu ağ ilişkisini korurken ağ kullanıcılarına hareketlilik sağlamak için radyo bağlantısını kullanan bir mahallî alan ağıdır. WLAN’lar erişim noktası (access point) ismi verilen bir aygıtı kablolu ağın ucuna bağlayarak oluşturulur.

Yerel alan kablosuz ağı olan LAWN (Local Area Wireless Network) olarak da isimlendirilen WLAN’ın performansı öbür kablosuz ağlara nazaran yüksektir. Kablolu ağların taşınabilir yayılımında kullanılır. WLAN standartları; HiperLAN, WiFi ve IEEE 802.11’dir. Masaüstü/laptop, taşınabilir uygulama ve internet üzerinde çalışan tüm aygıtlara hizmet sunar. WLAN, ekonomik bir usuldür ve kısa müddette kurulabilir. WLAN, kullanıcılara mahallî kapsama alanı içinde hareket ederken ağa bağlı kalma esnekliği sağlar. Markaların birçok WiFi marka ismi olan IEE 802.11 standartlarına dayanır.

WLAN ve WiFi farkı nedir 🆚

WLAN ve WiFi tıpkı şey mi? çok merak ediliyor. WLAN ve WiFi tabirleri birbirinin yerine kullanılsa da bunlar iki farklı kablosuz teknoloji. WLAN; radyo frekanslarını kullanarak mahallî ağ düğümlerini birbirine bağlarken, WiFi ise bir WLAN türüdür ve WLAN oluşturmak için kullanılır.

WLAN temelde nispeten küçük bir alanda, LAN’dan LAN’a, WLAN’dan LAN’a, WLAN’dan WLAN’a üzere noktadan noktaya yahut uçbirimden uçbirime bilgi irtibatlarına müsaade verir. LAN’lar tipik olarak bükümlü çift, koaksiyel tel, kimi durumlarda da optik fiber kullanır. WLAN, bu fizikî temaslardan kurtulur ve ağ içinde data iletmek/almak yerine elektromanyetik dalga sinyallerini kullanır. İletim, klâsik LAN tarafından sağlanan kadar süratli değildir fakat birçok kullancı bunu önemsemez.

WiFi (Wireless Fidelity), kablosuz ağ manasına gelir. Terim aslında WLAN aygıtları kategorisine ilişkin eserleri pazarlamak için kullanılan ticari marka ismidir. WiFi ticari markasını taşıyan aygıtlar yahut donanımlar, IEEE 802.11 tarafından belirtilen standartları temel alır. WiFi, çoğunluk tarafından standartın kendisiyle eş manalısı olarak kabul edilmiştir.

WI-FI Alliance, isimli dünyanın dört bir yanındaki şirketler birliği, WLAN teknolojisini ve ilgili eserleri onaylamaktadır. Standartlara uyan fakat WiFi Alliance tarafından onaylanmayan, bu nedenle de WiFi logosunu taşımayan çok sayıda aygıt da bulunmaktadır. Bunun nedeni; kestirim edileceği üzere sertifikasyon prosedürünün maliyeti ve zahmeti.

Bir WiFi (ready) aygıtı, WLAN’da kullanıma hazırdır. Bu cins aygıtlar, masaüstü bilgisayarlar, laptoplar, notebooklardan akıllı telefonlara, el konsollarına ve başka küçük aygıtlara kadar çeşitlilik gösterir.

WLAN security ne demek 🔐

WLAN security nedir WLAN güvenliği, ağları kablosuz iletimlerin maruz kalabileceği güvenlik ihlallerinden korumak için tasarlanmış bir güvenlik sistemidir.

Bu çeşit bir güvenlik gereklidir zira WLAN sinyallerinin fizikî hudut sınırlamaları yoktur ve ağ kaynakları üzerinden yasa dışı erişime açıktırlar; özel ve saklı bilgilerin sızdırılması ile sonuçlanabilir. Bir WLAN güvenlik ihlali durumunda ağ süreçleri ve kullanılabilirliği de tehlikeye girebilir. Bu sıkıntıların tahlili için WLAN’larda çeşitli kimlik doğrulama, şifreleme, görünmezlik ve başka yönetimsel denetim teknikleri kullanılır.

Kablosuz ağlar kolaylık ve esneklik sağlarken, ağ güvenlik açığını da artırır. Yetkisiz erişim, DNS akınları, IP ve Mac izleme, oturum ele geçirme, gizlice dinleme üzere güvenlik tehditlerinin tümü WLAN’lar için sorun olabilir. Bu tehditlere karşı koymak için çeşitli standart kimlik doğrulama ve şifreleme teknikleri başka erişim denetim düzenekleriyle birleştirilir. WLAN güvenliğinde kullanılan teknolojilerden kimileri şunlardır 🔽

  • WEP (Kablolu Muadil Gizlilik): Güvenlik tehditlerinin üstesinden gelmek için kullanılan eski bir şifreleme standardıdır. WEP, sadece gerçek şifreleme anahtarına sahip alıcıların bilgilerin şifresini çözebilmesi için hava yoluyla iletilen bilgileri şifreleyerek WLAN’a güvenlik sağlar.
  • WPA/WPA2 (WiFi Muhafazalı Erişim): Süreksiz Anahtar Bütünlüğü Protokolü (TKIP) getirilerek WEP üzerinde geliştirilmiştir. TKIP, RC4 şifrelemesini kullanmaya devam ederken, tertipli olarak yenilenen ve çalınmasını zorlaştıran süreksiz bir şifreleme anahtarı kullanır.

WLAN key nedir? WLAN key, WiFi şifresi olarak düşünülebilir. Her yönlendirici (router) yahut erişim noktası (access point), evvelden ayarlanmış WLAN anahtarı ile gelir. Bunu istediğiniz vakit değiştirebilirsiniz.

Telefonda WLAN ayarları nasıl yapılır 📲

WiFi ayarları telefon üzerinden de yapılabilir. Telefon WiFi ayarları için öncelikle modem arayüzüne giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra WiFi sekmesine dokunun. Bir WiFi ağı ismi (SSID olarak görebilirsiniz) oluşturun ve SSID gizle seçeneğinin pasif olduğundan emin olun.

Daha sonra en değerli kısım olan kanal bant genişliğini ayarlamalısınız. 2.4GHz için 1, 6 ve 11. kanalı seçebilirsiniz. En güzel kanalı seçmek için WiFi tahlili programlarından da faydalanabilirsiniz. Son adım olarak güvenlik düzeyini seçin.

Telefondan internete girmek için öncelikle WiFi ilişkisinin açık olması gerekir. WiFi’ı açtığınızda kapsama alanı içindeki tüm kablosuz ağlar listelenir ve kendi yahut tanıdığınız WiFi ağının şifresini yazarak internete bağlanırsınız. Bir WiFi ağına bağlandığınızda, telefonunuz o ağı kaydeder. Böylelikle sonraki temasınızda yine şifre girmeniz gerekmez. Birebir ağa bağlandığınızda şifre giriş ekranı geliyorsa WiFi ağının şifresi değiştirilmiş demektir.

Modem WLAN ışığı yanmıyor ya da yanıp sönüyor ⚠️

Modem WLAN ışığı nedir? Modemdeki WLAN ışığı, kablosuz ilişkinizin durumunu (açık/kapalı) gösterir. WLAN ışığı sabit ve yeşil/sarı renkte yanıyorsa kablosuz kontağınız faal demektir. WLAN ışığı yanıp sönüyor ise kablosuz ilişkiniz üzerinden bilgi alışverişi oluyordur. Yani interneti kullanıyorsunuzdur. WLAN ışığı yanmıyor ise kablosuz temas kesilmiş demektir. WLAN ışığı turuncu yanıyor ise WPS irtibatı faal demektir.
  • WLAN ışığı yanmıyor sorunu tahlili: Modemin kablosuz özelliği devre dışı. Modemin yanında yahut ardında göreceğiniz WLAN tuşuna birkaç saniye basılı tutun. Işık yanmıyorsa modem arayüzüne girin ve kablosuz (WiFi) özelliğini açın.
  • WLAN ışığı yanıp sönüyor: Kablosuz kontağınız etkindir. İnternete problemsizce bağlanıyorsunuz demektir.
  • Yalnızca güç ve WLAN ışığı yanıyor sorunu: Modemde güç ve WLAN ışığı dışında öbür ışık yanmıyorsa modeme gelen hatta sorun vardır. İnternet servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekmektedir.

Bu rehber yazı, WLAN nedir, ne işe yarar üzere Kablosuz Mahallî Alan Ağı hakkında genel bilgilendirme içerir. Ayrıyeten modemdeki WLAN tuşu nedir, WLAN ışığının yanmaması, yanıp sönmesi ya da yanması ne manaya gelir üzere sıklıkla merak edilen soruların karşılığını da bulabilirsiniz.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir