Sıradaki içerik:

Kameralı Oyuncak Ayı

e
sv

Valorant bir Haftada 100 Milyon Saat İzlenmeyi Aştı

233 okunma — 19 Nisan 2021 11:59

Riot Games’in yaz ayında piyasaya sürmeyi planladığı FPS oyunu Valorant, Twitch’te toplam 100 milyon saatten fazla izlenme ile rekor kırdı.

Bu izlenme rekorlarından birine sahip olan Apex Legends, birinci ayında 123 milyon saat izlenerek büyük bir gündem yaratmıştı. Hala en çok oynanan oyun olarak gösterilen League of Legends ise bir ay süren finali ile 125 milyon izleyiciye ulaştı. Valorant, daha beta sürümünde iken iki sayısı da solladı. 128,12 milyon saat izlenerek yeni bir rekora imza attı. Tabi ki VALORANT’ın eşi görülmemiş sayılara ulaşmasına müsaade veren kimi durumlar var. Yeni dünyayı tesiri altına alan Coronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle beşerler meskenlerinden çıkamaz oldu. Bu da genel olarak Twitch görüntülemesini artırdı. Dahası, kapalı beta oyunuyla, Riot Games’in merakla beklenen oyunu öğrenmek isteyenlerin, izlemenin yolu yoktu.

Twitch, yüksek profilli yayıncılara ayarlanan rastgele görüntüleyenlere beta erişimi sağlamak için Riot ile paydaşlık kurdu. Oyunu oynamak isteyen birçok meraklı oyuncunun, beta sürümüne girme talihi yakalamak için bu yayınları gün uzunluğu açık tutması gerekiyordu. Oyuncular ortasında ‘drop’ denilen erişim müsaadesi oyunlara ilginin kısa müddet de olsa artmasına sebep oluyor fakat oyun açık betaya geçtiğinde haliyle bir düşüş yaşanıyordu. Bu durum Valorant’a ne kadar tesir edecek bilmiyoruz lakin oynanma sayısında bir düşüş bekleniyor.

Twitch’te yakalanan bu Valorant ivmesinin sahibi ise Jaryd “summit1g” Lazar oldu.

Shoud ve Ninja platform değiştirdikten sonra birinin oyun tanıtımına önderlik etmesi gerekiyordu. PUBG’nin birinci çıktığı vakitlerde Shroud’un izlenmesi, Fortnite ile ise Ninja’nın izlenmesi tavan yapmıştı. Valorant’ta ise tüm saha summit1g’ye kaldı. Oyun çıktığından beri oyunu insanlara tanıtmak hedefiyle arka arda yayınlar açan Summit1g, bir günde 20 saati aşan yayınlar yaptı. Oyuncuların ilgilerine epey düzgün yanıt verdi ve kitlesini genişletti. Yalnızca bu ay içerisinde 18 milyon izlenmeyi geçen summit1g, öbür yayıncıları resmen solladı.

Temel sebebi Coronavirüs olan bu izlenme çılgınlığı daha az ilgi gösterilen kanalların da izleyici bulmasını sağladı. En çok izlenen on yayıncı ortasında 3 milyon izlenmeyi geçemeyen yalnızca 3 kişi oldu. Karantina ilgiyi arttırsa da virüsün tesiri azaldığında Twitch eski haline geri dönecektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli