ABD ve Avrupa Birliği ortasında yapay zeka muahedesi imzalandı

Reuters tarafından servis edilen habere nazaran Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği arasında tarım, sıhhat hizmetleri, acil durum müdahalesi, iklim iddiası ve elektrik şebekelerini uygunlaştırmak için yapay zeka kullanımını hızlandırmak ve genişletmek için bir muahede yapıldı.

Resmi açıklamadan kısa bir mühlet evvel teşebbüsü kıymetlendiren üst seviye bir ABD yetkilisi, bunu ABD ile Avrupa ortasındaki ilk kapsamlı yapay zeka muahedesi olarak nitelendirdi. Ayrıyeten daha evvel bahisle ilgili mutabakatların gizliliğin arttırılması üzere belli alanlarla sonlu olduğunu söyledi.

Kamu hizmetlerini hızlandıracak

Beş ana alanda araştırmaları yürütmek için oluşturulacak yapay zeka modellemesi, kamu operasyonlarının ve hizmetlerinin hızını ve verimliliğini artırmak için kullanılacak.

ABD tarafı “ABD dataları ABD’de, Avrupa verileri orada kalıyor, lakin Avrupa ve ABD datalarıyla etkileşime giren bir model oluşturabiliriz, zira ne kadar çok data ve ne kadar çeşitli bilgi olursa model o kadar düzgün olur” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka mutabakatı şu anda ABD ile 27 üyeli Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu ortasında yürütülüyor. Önümüzdeki aylarda öbür ülkeler de katılmaya davet edilecek.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir