Amazon da kendi ChatGPT’sini geliştiriyor

Amazon CEO’su Andy Jassy bu hafta Financial Times’ın sorularını yanıtladı. Jassy, hudut ağlarına dayalı üretken algoritmalara karşı tavrından bahsetti ve şirketinin uzun süredir bu tarafta çalıştığını söyledi.

Andy Jassy konuyla ilgili olarak: “Üretken algoritmalarla neler yapılabileceğini heyecan verici buluyorum. Bu, ChatGPT üzere modellerde esasen gördüğünüz şeyin bir kesimi. Lakin bizimki üzere birçok büyük teknoloji şirketi uzun müddettir yapay zekaya dayalı çok büyük üretken modeller geliştiriyor.ifadelerini kullandı.

Microsoft açık halde önde

Amazon, sesli asistan Alexa ve kod yazma asistanı CodeWhisperer gibi kimi eserlerinde yapay zeka teknolojisini ve makine tahsilini aslında kullanıyor. Lakin kimi yatırımcılar, şirketin metin, resim, video veya öbür içerikleri oluşturmak için tasarlanan üretici algoritmalarda geride kaldığına dair endişelerini lisana getiriyorlar.

Amazon’un ana yatırımcılarından biri olan Madrona Venture Group’un genel müdürü Matt McIlwain,Microsoft açık bir formda önder durumda ve bu çok dikkat çekici.” dedi ve ayrıyeten, Amazon’un akıllı ve üretken uygulamalar yaratma eğilimini hesaba katması gerektiğini de belirtti.

Alexa birtakım hususlarda ChatGPT’den iyi

Andy Jesse ile yapılan bir röportajda, Amazon’un üretken algoritmalar iş kolunu geliştirmek için daha küçük şirketlerle ortaklıklar kurmayı düşündüğü söylendi. Amazon için bu alandaki en mümkün ortak, ChatGPT‘yi geliştiren ve Microsoft tarafından desteklenen Open AI‘nin rakibi olan Stability AI olabilir. Bu durum, Stability AI’nın kendi yapay zeka modellerini eğitmek ve geliştirmek için Amazon’un bulut altyapısını tercih ettiğini kısa müddet evvel duyurmasıyla da destekleniyor.

Amazon‘un üretken algoritma projeleri arasında 2014 yılında piyasaya sürülen Alexa sesli asistanı da yer alıyor. Kısa bir mühlet evvel Amazon’un Aygıtlar ve Hizmetler Lider Yardımcısı David Limp, şirketin Alexa’yı geliştirmek için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıyeten ChatGPT‘nin Alexa’ya rakip olmasına karşın, Alexa’nın sahip olduğu kişilik, hafıza ve güncel olaylar bilgisinden mahrum olduğunu belirtti.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir