Google Chrome’un kapalı sekmeleri biyometrik doğrulama ile daha inançlı olacak

Google tarafından yayınlanan yeni bir blog gönderisinde Chrome Bâtın oturumlar için biyometrik kimlik doğrulamasının tarayıcıya eklendiği duyuruldu. Bu özellik sayesinde Chrome’dan çıktığınızda açık olan saklı oturumunuza diğerinin girmesi önleniyor. Bilinmeyen sekmeye dönebilmek için parmak izi gibi biyometrik kimlik doğrulamalardan birisinin kullanılması gerekiyor.

Chrome’un bâtın sekmelerine biyometrik doğrulama geliyor

Bu özellik bir müddettir Chrome’un iOS sürümünde mevcuttu, lakin artık Android’de de yaygın bir halde kullanılabilir hale geliyor. Özelliği aygıtınızda etkin hale getirmek için Chrome Ayarları → Zımnilik ve Güvenlik → “Chrome’u kapattığınızda zımnî sekmeleri kilitle”yi AÇIK duruma getirmeniz gerekiyor.

Chrome’u kapattığınızda Bilinmeyen sekmeleri kilitle özelliği isminden da anlaşılacağı üzere tarayıcıdan çıktığınızda yahut öteki bir uygulamaya girdiğinizde kilitleniyor. Bu kilidi açabilmek için ise parmak izi, pin yahut yüz tarama üzere biyometrik datalar gerekiyor. Hasebiyle bir oburu zımnî sekmelerinize erişemeyecek.

Google ayrıyeten, kayıtlı şifrelerinizi taramak ve bunlardan rastgele birinin ele geçirilip geçirilmediğini size bildirmek ve makus gayeli uzantıları ayıklamak üzere şeyler yapabilen Güvenlik Kontrolü özelliğini genişlettiğini söylüyor. Google artık bu özelliğini daha proaktif bir hale sokuyor. Artık sitelerin ne çeşit izinlere sahip olduğu konusunda bu özellik sizi bilgilendirmek için “daha şahsileştirilmiş teklifler ve hatırlatıcılar” sunacak. Hasebiyle dalgınlıkla onay verdiğiniz müsaadelerin denetimi kolaylaşmış olacak.
Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir