Google’ın yapay zekasının yanılgısı, 100 milyar dolara mâl oldu!

Alphabet, Google’ın yeni sohbet botu Bard’ın tanıtım görüntüsünde yanlış bilgiler paylaşması nedeniyle piyasada 100 milyar dolar bedel kaybetti. Google’ın çatı şirketinin rakibi Microsoft’un payları de tıpkı gün %3 yükseldi ve piyasa sonrası süreçlerde yatay seyretti.

Bard’ın yanılgısı Google tarafından yapılan sunumdan çabucak evvel keşfedildi. Alphabet, Twitter üzerinden Bard’ın çalışırken çekilmiş kısa bir GIF görüntüsünü yayınladı ve Bard’ın karmaşık mevzuları kolaylaştırmaya yardımcı olacağının kelamını verdi lakin Bard söylendiğinin tersine yanlış bir cevap verdi.

Reklamda Bard’a James Webb Uzay Teleskobu’nun yaptığı keşiflere ait olarak neler söyleyebileceği yöneltildi. Bard, JWST’nin Dünya’nın güneş sistemi dışındaki bir gezegenin yahut dış gezegenlerin birinci fotoğraflarını çekmek için kullanıldığını söyledi fakat ötegezegenlerin birinci fotoğrafları NASA tarafından da onaylandığı üzere 2004 yılında Avrupa Güney Gözlemevi’nin çok büyük teleskobu (VLT) tarafından çekildi.

Google sözcüsü, “Bu, bu hafta Emniyetli Test Kullanıcısı programımızla başlattığımız titiz test sürecinin değerini vurguluyor. Bard’ın cevaplarının kalite, güvenilirlik ve sağlamlık açısından yüksek bir çıtaya ulaştığından emin olmak için harici geri bildirimleri kendi dahili testlerimizle birleştireceğiz.” dedi.

Alphabet payları düştü

Yapay zekanın yaptığı bu yanılgı Alphabet paylarını %9’a kadar düşürdü. Bu, şirket için 100 milyar dolarlık kayıp manasına geliyor. Pay, geçen yıl kıymetinin %40’ını kaybetmişti fakat bu yılın başından bu yana Çarşamba günkü kayıplar hariç %15 arttı. Alphabet, reklamverenler harcamaları kıstığı için hayal kırıklığı yaratan bir dördüncü çeyrekten çıkıyor. Arama ve reklamcılık devi, OpenAI ve öbür rakiplerine ayak uydurmak için süratle ilerliyor ve bildirildiğine nazaran kurucular Sergey Brin ve Larry Page büyük efor sarf ediyor.

Bing, ChatGPT’yi entegre etti bile

Google, Çarşamba sabahı canlı yayınlanan sunumunda Bard’ı temel arama fonksiyonlarına ne vakit ve nasıl entegre edeceğine dair ayrıntıları paylaşmadı. Lakin Microsoft bir gün evvel düzenlediği aktiflikte ChatGPT fonksiyonlarının Bing arama motoruna entegre edildiği bir sürümünün esasen yayınlandığını duyurdu.

Alphabet ve Microsoft paylarının sahibi Baker Avenue Wealth Management’ın baş stratejisti King Lip’e nazaran beşerler, Microsoft’un Google’a karşı güçlü bir rakip olup olmayacağını sorgulamaya başladı. Lip, Bing’in arama yeteneklerinin Google’ın çok gerisinde kaldığını düşünüyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir