İnternetin babası olarak tanınan dev isim yapay zeka için uyardı

Bob Kahn’la birlikte geliştirdiği TCP/IP ile Turing Mükafatı alan ve “İnternetin babası” olarak isimlendirilen bireylerden birisi olan Vint Cerf, insanları yapay zeka konusunda uyardı. Ek olarak yatırımcıların yalnızca uygun şeyleri görmemeleri gerektiği de belirtiliyor.

Vint Cerf, yapay zeka sohbet araçları için iş insanlarının acele etmemelerini ve yalnızca bu olay sıcak bir mevzu diye yatırım yapmamalarını söyledi. Cerf ayrıyeten açıklamasında “Bazılarınızın dikkate alacağını umduğum bir etik sorun var” dedi. Google’ın geçen hafta duyurulan Bard konuşma yapay zekasına atıfta bulunarak, “Herkes ChatGPT yahut Google’ın sürümünden bahsediyor ve bunun her vakit istediğimiz üzere çalışmadığını biliyoruz” sözlerini kullandı.

İnternetin babası yapay zeka için uyardı

Önceki haberlerimizde bahsettiğimiz üzere OpenAI’ın ChatGPT aracı, Google’ın Bard aracı ve Microsoft’un Bing’e entegre ettiği yapay zekalar son derece bariz yanılgılar yapabiliyor. Dikkatli olmayan şahısların ise bu kusurlara inanması içten bile değil çünkü bu modeller yaptıkları yanılgıyı yahut verdikleri yanlış bilgiyi gerçekmiş üzere gösteriyor.

Vint Cerf üzere Alphabet lideri John Hennessy’de, bir mühlet evvel, sistemlerin hala yaygın olarak kullanışlı olmaktan çok uzak olduğunu ve halk üzerinde test etmeden evvel hala çözülmesi gereken birçok yanılgı ve “toksiklik” sorunu olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Vint Cerf, bu sistemlerin kullanımı konusunda da halkı uyardı ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Cerf, insanlığın açgözlülüğünün değişmediğini yapay zekanın da insanların faydası için geliştirilmediğini belirtiyor; “Sizin değil, onların faydasına olanı yapmaya çalışacaklar. Bu yüzden bunu hatırlamalı ve bu teknolojileri nasıl kullandığımız konusunda dikkatli olmalıyız.”

Vint Cerf konuşması sırasında yapay zeka modellerinin yanlış bir şeyi gerçekmiş üzere sunmalarına da değindi ve sorumluluk alanına işaret etti; “Mühendislik tarafında, benim üzere mühendislerin bu teknolojileri evcilleştirmenin bir yolunu bulmaktan sorumlu olması gerektiğini düşünüyorum, böylelikle ziyan verme olasılıkları daha düşük olur.” Cerf ayrıyeten bu modellerin vereceği tıbbi tavsiyelerin istenmeyen sonuçları olabileceğini de söyledi.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir