Microsoft, Edge tarayıcısını ön plana çıkarmaya devam ediyor

Birinci yayınlandığı vakitten günümüze Edge, hayli evrildi ve neredeyse eksiksiz bir tarayıcı haline büründü. Ama buna karşın beklediği kullanıcı ilgisine ulaşabilmiş değil. Microsoft ise Edge’i neredeyse her platformda ön plana çıkarmaya devam ediyor fakat bu geri tepebilir.

Microsoft, Edge’i önermeye devam ediyor

Microsoft, Edge’i kullandırmak için platform gözetmeksizin açılır pencereler dahil çeşitli araçlar ve teklifler kullanıyor. Şayet Outlook kullanıyorsanız Microsoft, iOS‘ta sizi Edge’e geçmeye teşvik ediyor. Örneğin iOS platformunda Outlook’ta rastgele bir ilişkiyi tıkladığınızda açılır bir pencere ile Microsoft Edge kullanmanız öneriliyor.

 

Benzeri bir durum Windows’ta bile var. Edge tarayıcısını direkt Windows’ta misyon çubuğunda tanıtan açılır pencereler gördük ve görmeye devam ediyoruz. Microsoft, kısa bir mühlet evvel Edge’i varsayılan tarayıcı olarak kullanan ve “Edge bar”ı masaüstüne sabitleyenlere “Hediye kartları” sunmaya başladı.
Microsoft’un agresif Edge tekliflerinin düzenleyicilerin radarına girebileceği söyleniyor. Bununla birlikte Edge tarayıcıyı kullananlara ortada sırada taşınabilir uygulamayı da indirmelerini öneren bir açılır pencere gösteriliyor. Geçmişte bu cins tekliflerin geri teptiği görülmüş ve kullanıcılar bunlara reaksiyon göstermişti.

Bu ortada internet tarayıcıları pazarında şaşırtan olmayan bir halde Chrome’un hakimiyeti devam ediyor. Statcounter’ın bilgilerine nazaran Ocak 2023 itibariyle Chrome, yüzde 65,4’lük pazar hissesiyle açık orta önder pozisyonda. Chrome’u yüzde 18,7 hissesiyle Safari takip ederken listenin üçüncü sırasında ise yüzde 4,4 ile Microsoft Edge bulunuyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir