OpenAI, yeni yapay zeka tespit aracını yayınladı: İşe yarıyor mu?

OpenAI, ChatGPT’yi piyasaya sürdükten iki ay sonra öğrenciler ödevlerini, imtihanlarını, yazılım kodlarını ve daha fazlasını yapmaya başladı. Kimi üniversiteler ChatGPT kullanımı konusunda katı tedbirler almaya başlarken birkaç kıymetli bilim mecmuası yayınlarında chatbot kullanımını yasakladı. Bu atakların temel sorunu ise ortak: Gösterilen metni yapay zeka mı yazdı yoksa bir insan mı?

Bu sorunu çözmek için OpenAI, metnin bir insan tarafından mı yoksa yapay zeka tarafından mı yazıldığını belirlemenize yardımcı olacak yeni bir araç yayınladı. Birkaç gün evvel de Stanford’daki bir araştırma grubu misal bir maksat için DetectGPT’yi duyurmuştu. Öte yandan OpenAI’ın yeni aracı en az 1.000 karakter uzunluğunda metin yapıştırabileceğiniz bir metin kutusu sunuyor. Buraya ilgili metni yapıştırdığınızda ise metnin yapay zeka tarafından oluşturulmuş olma ihtimalinin çok düşük yahut yapay zeka tarafından oluşturulmuş olabileceğine dair bir geribildirim uyarısı gösteriliyor.

Bu içeriği kimin yazdığını test ettik

Lakin OpenAI sistemin büsbütün olgunlaşmadığının da altını çiziyor. Yani sistemin, yapay zeka tarafından oluşturulmamış yahut oluşturulmuş bir metin hakkında yanlış karar verme talihi bulunuyor. Yaptığım testlerde çoğunlukla sistemin gerçek iddiada bulunduğunu gördüm lakin yanlış iddialarının de sayısı yüksek.
Örneğin bu yazı. Şu anda okuyor olduğunuz bu yazıyı OpenAI’ın yeni yapay zeka tespit yazılımında test ettim ve yazının yapay zeka tarafından yazılmış olabileceğini söyledi. Öte yandan ChatGPT’den “Yükselen oyun fiyatlarıyla ilgili bir tenkit yazısı müellif mısın?” isteğinde bulundum. ChatGPT’nin yazmış olduğu metni test ettim ve sonuç ise biraz gülünç diyebilirim. Sistem, yazının yapay zeka tarafından oluşturulmuş olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Bu bağlamda en azından şimdilik bu aracın çok muteber olmadığını söyleyebilirim. Bununla birlikte OpenAI ile Microsoft arasındaki paydaşlık giderek büyüyor. Microsoft, şirketin yapay zeka eserlerini Bing, Office 365 ve Azure gibi servislerine eklemeyi planlarken yakın bir vakitte OpenAI’a 10 milyar dolarlık bir yatırım yaptığı bildirildi.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir