Opera, ChatGPT’yi tarayıcıya eklemeyi planlıyor

OpenAI’ın viral yapay zeka sohbet aracı ChatGPT, teknoloji dünyasında yayılmaya devam ediyor. ChatGPT’nin bir sonraki durağı ise Opera tarayıcı olacak üzere görünüyor. Opera’nın ana şirketi Kunlun Tech, yapay zeka aracını eserlerine entegre etmeyi planladıklarını duyurdu.

ChatGPT, Opera’ya entegre edilecek

Her ne kadar, ChatGPT’yi Opera tarayıcıya entegre etme planları olsa da şimdilik bu planlar somutlaştırılmış değil. Yani, ChatGPT’nin tarayıcıya ne vakit ekleneceği, fonksiyonunun ne olacağı yahut neler sunacağı meçhul. Bununla birlikte Opera, iOS ve Android’te taşınabilir tarayıcı olarak da bulunuyor. Bu planlanan entegrasyonun taşınabilir tarafı kapsayıp kapsamayacağı da yeniden meçhul.

Öte yandan Microsoft, zati uzunca bir müddettir yatırımcısı olduğu OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’yi Bing arama motoruna ve Edge tarayıcıya entegre ettiğini, testlerin de devam ettiğini duyurdu. Benzeri halde Google’da kendi arama motoruna LaMDA tabanlı Bard yapay zeka aracını ekleyeceğini duyurdu.

Ocak ayı Statcounter datalarına nazaran Google’ın Chrome tarayıcısı yüzde 65,4 ile dünya çapında en büyük pazar hissesine sahipken, Microsoft’un Edge tarayıcısı yüzde 4,5′lik bir hisseye sahip. Bilgilere nazaran Opera, dünya çapında yüzde 2,4′lük hisseyle altıncı sırada yer alıyor.

Kaynak: Donanimhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir