Sıradaki içerik:

Android 12 Beta 5 Güncellemeler ile Geldi

e
sv

İşte Karşınız’da Google Chrome 93

51 okunma — 19 Eylül 2021 15:51

Google Chrome için 93 numaralı yeni sürüm Android ve iOS’in yanı sıra bilgisayarlarda kullanıma sunuldu.

Google Chrome tarayıcının 93 numaralı yeni sürümü Android, iOS ve bilgisayar için yayınlandı. Öncekilere kıyasla düşük boyutta kullanıma sunulan güncellemeyle Google, HTTPS’yi benimseme sürecini bir adım ileri taşıdı. Ayrıca yanlışlıkla kapatılan sekmelerin geri yüklenmesini basitleştirecek bir yenilik ekledi. Bununla birlikte kullanıcıların buluta kaydettiği dokümanlara ulaşmalarını kolaylaştırdı.

Yeni sürümü Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlarınıza uygulama marketinden yükleyebilirsiniz. Bilgisayarlarda ise Google’ın web sitesinden indirebilirsiniz.

Google Chrome 93 ile Drive dosyalarına erişim kolaylaştı

Chrome 93 ile kullanıcılar, yeni sekme sayfasında Google Drive belgelerini görebilecekler. Arama çubuğuyla tümleşik bir biçimde tasarlanan belgeler, yakın zamanda açtığınız/düzenlediğiniz Google Dokümanlar, E-Tablolar gibi verileri içerecek. Önceki sürümlerde de var olan bu özellik, yeni güncellemeyle daha fazla yaygınlaştı.

Google, Chrome 93 ile tarayıcının masaüstü sürümüne WebOTP API desteği ekledi. Bu özellik, telefonunuza SMS olarak gelen tek kullanımlık şifreleri direkt olarak PC’den kopylamanıza olanak sağlıyor. Kullanmak için hem masaüstünde hem de telefonunuzda aynı Google hesabıyla oturum açmanız gerekiyor. Ardından gelen OTP mesajındaki “Gönder” düğmesine dokunuyorsunuz ve akabinde şifre anında bilgisayara aktarılıyor.

Chrome 93 güncellemesi küçük ama önemli bir değişikliği de beraberinde getirdi. Önceden URL’lerin önünde gri renkte bir kilit simgesi bulunuyordu, bu sayede sitenin güvenli olup olmadığını anlayabiliyordu. Artık ‘kilit’ yerine ters çevrilmiş bir zikzak ikonu göreceğiz. İlgili sayfanın güvenlik ayarları burada gözükecek. Zikzak simgesini aktifleştirmek için chrome://flags/#page-info-version-2-desktop linkine girip karşınıza çıkan deneysel ayarı Enabled (Etkin) yapmanız gerekiyor.

google chrome 93

“Son kapatılan” menüsünde, yakın zamanda kapattığımız sekmeleri tek tek açmamız önceden mümkün değildi. Sekme grubu şeklinde topluca açılıyordu. Google Chrome 93 sürümüyle birlikte bu sorun da çözüme kavuştu. Geçmiş > Son kapatılan bölümünden ulaşılan kısımda artık en son hangi sekmeyi kapattığınızı görebilirsiniz. Bunlar arasından dilediğinizi geri yükleyebilirsiniz.

iOS için ufak arayüz değişiklikleri mevcut

iOS için Chrome 93, bağlantılara ve resimleri basılı tuttuğunuzdan açılan menünün tasarımını daha kompakt hale getirdi. Hesaplarla ilgili de iki yenilik kullanıma sundu:

  • Cihazınızda halihazırda Google Hesabında oturum açtıysanız, artık Chrome’da ve web üzerindeki diğer Google hizmetlerinde daha kolay oturum açabilirsiniz.
  • Oturum açmış kullanıcılar artık senkronizasyon olmadan Google Hesaplarından ödeme yöntemlerini kullanabilir ve kaydedebilir.

kaynak:shiftdelete.net

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli